Sprawność harcerska Przyjaciel/Przyjaciółka roślin - Nowy SIM
towar niedostępny

Opis
Sprawność harcerska Przyjaciel/Przyjaciółka roślin
Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Sprawność dla harcerzy ZHP do przyszycia na mundurze.
Szczegóły:
- obwódki:
- niebieska - sprawność jednogwiazdkowa
- zielona – sprawność dwugwiazdkowa
- czerwona – sprawność trzygwiazdkowa
- wysokiej jakości haft
- kontrastowe kolory nici
- średnica: 3 cm
- podkład umożliwiający naprasowanie
- haftowane w naszej składnicy.
Jak nosić?
Na prawym rękawie koszuli mundurowej.
Wymagania i zadania:
* Rozpoznaje podstawowe rośliny uprawiane w polskich domach i ogródkach czy rosnące w lasach i na łąkach. Sadzi i opiekuje się roślinami.
- Wyhodowałem/am z nasion, pestek lub cebulek wybraną przez siebie roślinę, opiekowałem/am się nią i udokumentowałem/am np. na zdjęciach etapy jej wzrastania i przedstawiłem/am je na zbiórce.
- Odwiedziłem/am ogród botaniczny (lub byłem/am na łące, w lesie, w polu itp.) i opowiedziałem/am na zbiórce o swoich obserwacjach dotyczących występującej tam roślinności.
- Opiekowałem/am się roślinami w domu, w harcówce, w szkolnej pracowni lub na działce przez cały okres próby na sprawność.
** Zna rośliny chronione, w tym też takie, które wymagają w naszym kraju specjalnej troski.
- Odnalazłem/am i odwiedziłem/am w swojej okolicy co najmniej dwa drzewa/grupy drzew – pomniki przyrody.
- Opowiedziałem/am w drużynie o interesujących roślinach występujących w rezerwacie przyrody w mojej okolicy.
- Przygotowałem/am w ciekawej formie informację o wybranych 15 roślinach chronionych występujących w Polsce i przedstawiłem/am ją na zbiórce zastępu, drużyny lub w klasie. Celem mojej prezentacji było zapobieżenie niszczeniu roślin chronionych wynikającemu z niewiedzy, dlatego co najmniej połowa prezentowanych roślin to takie, na które możemy natrafić w swoim otoczeniu.
*** Działa na rzecz ochrony roślin.
- Przedstawiłem/am na zbiórce drużyny w ciekawy sposób wybrane gatunki roślin występujących na świecie, zagrożonych wyginięciem („czerwona księga”).
- Poprowadziłem/am wycieczkę zastępu/drużyny w celu poznania środowiska roślinnego najbliższej okolicy. Ciekawie opowiedziałem o co najmniej 8 roślinach, które napotkaliśmy (np. na łące, w lesie). Przygotowując wyprawę, korzystałem ze swoich zbiorów: albumów, atlasów, zielników, zbiorów cyfrowych itp. na temat roślin.
- Zorganizowałem/am i poprowadziłem/am wyprawę zastępu/drużyny do ogrodu botanicznego, parku narodowego, rezerwatu przyrody albo muzeum przyrodniczego.