Sprawność harcerska Rowerzysta/Rowerzystka - Nowy SIM
towar niedostępny

Opis
Sprawność harcerska Rowerzysta/Rowerzystka
Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Sprawność dla harcerzy ZHP do przyszycia na mundurze.
Szczegóły:
- obwódki:
- niebieska - sprawność jednogwiazdkowa
- zielona - sprawność dwugwiazdkowa
- czerwona - sprawność trzygwiazdkowa
- czarna - sprawność czterogwiazdkowa
- wysokiej jakości haft
- kontrastowe kolory nici
- średnica: 3 cm
- podkład umożliwiający naprasowanie
- haftowane w naszej składnicy.
Jak nosić?
Na prawym rękawie koszuli mundurowej.
Wymagania i zadania:
* Zna zasady użytkowania roweru, jego konserwacji oraz poruszania się po drodze. Bierze udział w krótkich wycieczkach rowerowych.
- Poznałem/am i zademonstrowałem/am podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się pojazdu jednośladowego po drodze (prawostronny ruch, zakaz jazdy po chodnikach, prawidłowe oświetlenie roweru oraz właściwy ubiór rowerzysty).
- Rozróżniłem/am poszczególne części roweru, umyłem/am go. Dowiedziałem/am się, gdzie znaleźć pomoc w razie awarii. Przygotowałem/am rower i ekwipunek do wyprawy (światła, koła, apteczka, mapa).
- Wziąłem/wzięłam udział w przynajmniej 2 wycieczkach rowerowych.
- Poznałem/am ścieżki/szlaki rowerowe w pobliżu miejsca mojego zamieszkania, zaplanowałem/am i wykonałem/am bezpieczny przejazd za pomocą tych ścieżek/szlaków do punktu odległego o kilka kilometrów.
** Porusza się rowerem po drogach publicznych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Bierze udział w dłuższych wycieczkach rowerowych. Wykonuje proste naprawy swojego roweru.
- Poznałem/am i zademonstrowałem/am różnice pomiędzy wymijaniem, omijaniem i wyprzedzaniem oraz znam zasady pierwszeństwa przejazdu (m.in. na skrzyżowaniach).
- Przygotowywałem/am się do wypraw rowerowych na podstawie ustalonego harmonogramu, regularnie trenując jazdę. Przygotowywałem/am rower np. wyregulowałem/am hamulce, nasmarowałem łańcuch, zmieniłem/am dętkę/oponę itp.
- Wziąłem/am udział w przynajmniej 3 rajdach rowerowych lub wycieczkach trwających przynajmniej 6 godzin.
*** Propaguje turystykę rowerową wśród swoich znajomych z zastępu/drużyny. Dokumentuje swoje wyprawy. Bierze udział w wyprawach rowerowych z nocowaniem. Organizuje wycieczki rowerowe. Regularnie wykonuje przeglądy swojego roweru.
- Wyregulowałem/am przerzutki i szprychy oraz zakonserwowałem/am łańcuch.
- Wziąłem/am udział w przynajmniej 1 dwudniowej wyprawie rowerowej z nocowaniem.
- Przedstawiłem/am dziennik swoich wypraw lub inne materiały (fotografie, szkice, rysunki, itp.) dotyczące historii, osobliwości przyrodniczych i geologicznych zwiedzanych na rowerze miejscowości.
- Zorganizowałem/am zbiórkę dla zastępu lub drużyny popularyzującą turystykę rowerową, najlepiej w formie wycieczki całodniowej lub z biwakowaniem, uwzględniając różnice wzniesień i nawierzchni oraz przygotowanie turystyczne uczestników wyprawy rowerowej.
**** Bierze udział w wyścigach/rajdach rowerowych. Współorganizuje wyprawy rowerowe. Współorganizuje otwarte warsztaty rowerowe.
- Wraz z innymi wędrownikami współorganizowałem/am otwarty warsztat rowerowy, dokonując drobnych napraw, sprawdzania sprzętu przed sezonem oraz edukując na temat zasad bezpiecznego kolarstwa.
- Wziąłem/wzięłam udział w 3 zawodach/rajdach rowerowych.
- Współorganizowałem/am kilkudniową (przynajmniej 4 dni) wyprawę rowerową. Byłem/am odpowiedzialny/a za jeden z kluczowych aspektów wyprawy (nocleg, nawigacja, wyżywienie, zaplecze techniczne, pomoc przedmedyczna).
- Wykonałem/am jedno z zadań:
– Wziąłem/wzięłam udział w konsultacjach prowadzonych przez samorządy na temat ścieżek rowerowych i ruchu rowerowego.
– Przez co najmniej pół roku współpracowałem/am z organizacją społeczną zajmującą się promocją ruchu rowerowego.